czwartek, 5 grudnia 2013

Wampumy Leśnych

 Co to jest właściwie to Wampum? Słowo wampum wywodzi się z kultury Indian leśnych Ameryki Północnej, był to wyszywany lub wyplatany pas z koralików a wcześniej ze specjalnie spreparowanych igieł jeżozwierza. Ze wzorów na pasie Indianie potrafili odczytać różne informacje, o przynależności i pozycji plemiennej. Do harcerstwa wampum przywędrowało za sprawą 205WDH "ArizonaC".
Plakietka Leśnego Wampum 205WDH "ArizonaC"
To instruktorzy tej drużyny, opracowali pierwotny system wampumów leśnych jako alternatywę dla sprawności leśnych. Opracowano wzór plakietki którą nosiło się na prawym ramieniu, a wielkość wampum oznaczał kolor wszytej pod plakietką tasiemki. Wymagania Leśnych Wampum były nieco kontrowersyjne i nie dostosowane do realiów harcerskich. Bo też niby o jakiej wartości ma świadczyć umiejętność zjedzenia żaby upieczonej nad ogniskiem?  Dlatego też instruktorzy Gromady Wilków Kręgu czarnego Dębu postanowiło dostosować wymagania wampumów do realnych potrzeb środowisk harcerzy leśnych. Tak powstała książka wydana w Krakowie w 2011r przez wydawnictwo TEXT "WAMPUMY LEŚNYCH puszczańskie porady i sprawności"
Wampumy Leśnych to poradnik dla tych drużynowych, którzy zapragną wprowadzać w swoich drużynach elementy systemu szczepowego Setona. Nie jest to podręcznik od a do z! Ta mała książeczka ma pomagać w rozwoju osobistym naszych harcerzy. Nie znajdziesz tu odpowiedzi na to jak stworzyć drużynę puszczańską, ale pomoże ci ona wkroczyć na drogę poznania... Wprowadzenie systemu wampumów w drużynie wymaga pracowania również z systemem sprawności harcerskich jak również z systemem orlich piór opracowanym przez Setona, a opisanym w Zwoju Kory Brzozowej (Wydawnictwo WALDEN "Zwitek Kory Brzozowej" Katowice 1992r.wydanieI oraz wydanie II2004r., Wydanie dostosowane do Polskich warunków opracowane przez wydawnictwo Text Kraków 2009r.). 
Co nam daje stosowanie wampumów? Przecież mamy sprawności harcerskie, znaki służb... No tak mamy, ale kiedy ostatnio widziałeś harcerza z wyszytymi sprawnościami na ramieniu?   A Wampumy? Są atrakcyjne bo zmuszają zdobywającego je harcerza do ciężkiej pracy i poświęceń. Dostarczają element przygody z odrobiną dreszczyku... Nie jest łatwo zdobyć Wampum dlatego tak fajnie mieć je na ramieniu...

No właśnie i do oznaczenia wampum doszliśmy. Harcerz który zapragnie zdobywać wampum naszywa na prawym ramieniu munduru dwa palce od wszycia rękawa plakietkę Wampum Leśnych. Oznacza to że wkroczył na drogę leśnej mądrości. Realizując zadania zawarte w próbach opisanych w książce, zdobywając sprawności harcerskie i pióra za czyny oraz wielkie czyny podnosimy "wartość" Wampum i tak mamy Małe Wampum - tasiemka biała, Średnie Wampum - tasiemka granatowa, Duże Wampum - tasiemka zielona i Wielkie wampum - tasiemka czerwona. Tasiemkę oznaczającą wielkość Wampum wszywamy pod plakietką tak aby wystawała ok 1cm od dolnej krawędzi.

1 komentarz: